DOVOLENKA: 19. - 26. júl 2024. Všetky objednávky, uhradené v termíne dovolenky, odošlem najskôr v pondelok 29.7.2024.

Vysvetli mi nezmysly

Novinka
nezmyslymail3

„Vysvetli mi nezmysly“ je zábavný materiál na rozvíjanie reči, logiky a aj kritického myslenia. Obsahuje spolu 132 ilustrovaných nezmyslov a 132 tipov na „správnu odpoveď“.  S materiálom si nevravci zároveň precvičia správny slovosled vo vetách a gramatiku v rôznych pádoch. Kariet je v sade 24 a na každej sú k jednému hlavnému obrázku vymyslené a ilustrované hneď štyri nezmysly, ktoré odprezentujete ako pravdu a nevravec vám vysvetlí „ako sa veci majú“. Pomôckou mu budú aj štyri ilustrácie na spodnom okraji, ktoré môže, ale aj nemusí, pri vysvetľovaní použiť, a ktoré znázorňujú to, ako by to malo byť správne. Každý obrázok dáva priestor na rozvíjanie dialógu, a o to ide. Aby sa nám nevravci rozrozprávali. Súčasťou sady je aj 36 kartičiek hry „Nezmyselné domino“  a funguje na princípe klasického domina, len namiesto rovnakého počtu bodiek hľadáte k nezmyselnému obrázku správne zobrazenie predmetu, situácie či javu.

  • počet strán: 18 + titulná strana (formát A4, 160 g papier)
  • počet kariet na strane: 2 a 6 ks
  • karty majú vyznačené prerušované čiary na strihanie
  • doba dodania: 3 - 10 pracovných dní

Zvoľte si variant:

  • farebná tlač bez laminácie (odporúčam zalaminovať pred používaním na domácej laminovačke)
  • farebná tlač s lamináciou (bežná laminácia, fólia formátu A4, 80 mic)
13,50 € 19 € od 13,50 €

Ako sme sa učili my

Pri zoznamovaní sa s kartami pomenujte obrázok, ktorý sa nachádza uprostred („To je vajíčko“). Ukážte na nezmyselný obrázok a opíšte ho nevravcovi jednoduchou vetou (príklad: „Z vajíčka sa vyliahne ježko“). Namodelujete mu tak vzor vety pre jeho odpoveď. Bude mať možnosť zopakovať vami vytvorenú vetu a doplniť, s pomocou ilustrácie na spodnom okraji karty, správne tvrdenie („Z vajíčka sa vyliahne kuriatko“). Jeho odpovede môžete následne doplniť podľa úrovne porozumenia nevravca o fakty ako napríklad, že z vajíčka sa vyliahne aj holub alebo labuť.  Pripadne ich môžete „šokovať“ informáciou, že aj had alebo korytnačka sa liahnu z vajíčka. Ak máte doma nevravca s väčším rečovým apetítom a chuťou oponovať, prekryte mu pomocné obrázky na spodnom okraji karty a nechajte mu priestor na jeho vlastné vysvetlenie.

Pri každom obrázku máte možnosť spýtať sa, prečo by zobrazený nezmysel nemohol byť správny, alebo ako by to malo byť správne. Ilustrácie na kartách si k „diskusii“ zvoľte na základe veku, úrovne porozumenia a rečových schopností dieťaťa. Nájdete tam nezmysly jednoduché (prvoplánové) i také, o ktorých je potrebné porozmýšľať a pochopiť súvislosti. Nezmyslov je v celej sade (vrátane domina) 132, takže sa neopozerajú rýchlo. S touto sadou kartičiek viete preklenúť dlhšie obdobie vývinu reči, počas ktorého sa nevravec z jednoduchých odpovedí prepracuje k zložitejším „pojednaniam a mudrovaniu“.

Hra „Nezmyselné domino“ funguje na princípe klasického domina, len namiesto rovnakého počtu bodiek hľadáte k nezmyslu správne použitie predmetu, správne zobrazenie situácie či javu. Domino má 36 kartičiek (striháte ho po prerušovaných čiarach). Na pravej strane každej kartičky sa nachádza zobrazenie nezmyslu, zatiaľ čo na ľavej strane inej kartičky hľadáte správne zobrazenie/vysvetlenie/použitie. Kartičky majú v malých krúžkoch označenia pre vás, aby ste sa v nich vedeli rýchlo orientovať a zoradiť ich správne v prípade, ak by ste napríklad hrali domino len s časťou kariet. Vtedy vyberiete zo sady domina iba tie kartičky, ktoré na seba nadväzujú (napr.: 12A-12B, 13A-13B...). Princíp práce je rovnaký, ako pri veľkých kartách s nezmyslami. Vy (alebo dieťa) opíšete nezmysel a nevravec hľadá medzi ostatnými vyloženými kartičkami správne zobrazenie, o ktorom porozpráva a priloží ho k nezmyslu. Pokračujete ilustráciou nového nezmyslu na pravej strane priloženej kartičky. 

 

Späť do obchodu